اجرای خاص‌ترین طرح آبی کشور در یزد

اجرای خاص‌ترین طرح آبی کشور در یزد_64cdf0508934b.jpeg

ایسنا/یزد تأمین منابع آبی پایدار یکی از دغدغه‌هایی است که استان کویری یزد را همواره درگیر خود کرده و مسئولان در تلاشند که قطره قطره آب را مدیریت کنند تا بخشی از این کمبودها جبران شود و به همین دلیل نیز طرح خط سبز آبرسان به عنوان خاص‌ترین طرح آبی در استان یزد در حال اجراست.
افت کیفیت آب شرب استان یزد در روزهای پرمصرف سال به ویژه فصل تابستان نشان می‌دهد که آب انتقالی سهم کمی در تأمین آب شرب مردم دارد و چطور می‌توان انتظار داشت که این آب در بخش صنعت هم مصرف شود، در حالی که مردم تشنه هستند.
مسئولان به دنبال راهکارهایی برای حل معضل کم آبی و بهبود کیفیت آب شرب هستند و تلاش می‌کنند که مصارفی که به هر صورت امکان استفاده از آب غیرمتعارف یا آب تصفیه شده را دارند، از مصرف شرب خارج شود و آب مورد استفاده آنها به بخش شرب و بهداشت اختصاص یابد.
یکی از اقدامات دولت در این زمینه بازچرخانی آب پساب و تصفیه آن به منظور تأمین آب مورد نیاز صنایع است؛ از این رو اجرای خط سبز آبرسانی در استان کلید خورد، هر چند کمبود منابع مالی روند اجرا را طولانی کرد اما این خط در حال حاضر با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دنبال می‌شود و امید است با بهره برداری در آینده نزدیک، بخشی از نیاز آبی استان را جابه‌جا کرده و بهبود ببخشد.
«محمدمهدی جوادیان زاده» مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد از بهره‌برداری خاص‌ترین طرح آبی کشور در یزد با عنوان خط سبز آبرسانی تا سه ماه آینده خبر داد و افزود: در این طرح پساب تصفیه شده در اختیار واحدهای صنعتی قرار گرفته و آب دریافتی آنها در اختیار شبکه شرب و بهداشت قرار می‌گیرد.
وی اظهار کرد: خوشبختانه با اجرایی شدن شبکه فاضلاب در استان ۳۰ درصد پساب شهر یزد جمع آوری می‌شود و با کمک مجموع طرح‌هایی که برای استفاده از پساب تعریف شده، مدیریت مصرف صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: مجموعه این اقدامات در طرح خط سبز آبرسان انجام می‌شوند که طول خط آن ۲۲ کیلومتر است و در انتهای آن مخزن دو هزار متر مکعبی قرار دارد.
جوادیان زاده با بیان اینکه موقعیت این مخزن به شکلی است که نیاز به پمپاژ ندارد و آب به شکل ثقلی جریان پیدا می‌کند، بیان کرد: صنایع بزرگ استان در فاز اول و در فاز دوم شهرک‌های صنعتی استان که در این منطقه واقع شدند با طرح خط سبز آبرسان مشروب می‌شوند.
جوادیان زاده افزود: به این ترتیب نیروگاه، شرکت فولاد آلیاژی، شهرک صنعتی یزد و در آینده شهرک صنعتی حاجی آباد، شهرک صنعتی جهان آباد و شهرک فولاد نیز می‌توانند از این زیرساخت و خط مهم استفاده کنند.
وی بیان کرد: در حوزه پساب بحث بازچرخانی را دنبال کردیم که بعد از دو مرحله تصفیه بازچرخانی می‌شود در دشت چرخاب که عملیاتی شده و در حال بهره برداری است.
جوادیان زاده اضافه کرد: طرح بعدی تبدیل انشعاب شهرداری به خط انتقال پساب که در مراحل نهایی است تاکنون ۴۸ انشعاب آب شهرداری در فضاهای سبز جمع آوری شده و پساب جایگزین شده است.
وی ادامه داد: همچنین انتقال آب به مهدی آباد که خواسته مردم شاهدیه بوده نیز در حال انجام است و نزدیک به ۱۰۰ لیتر پساب با ۱۰۰ کیلومتر خط انتقال با سه ایستگاه پمپاژ به بزرگترین مجموعه معادن خاورمیانه انتقال داده می‌شود و دیگر از آب منطقه استفاده نمی‌شود.
تلاش برای باز تخصیص آب
مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد عنوان کرد: این طرح که در کشور منحصر به فرد است می‌تواند در بحث بازتخصیص حرکت خوبی باشد و امیدواریم با توجه به تزریق مالی صورت گرفته تا سه ماه آینده به مرحله بهره برداری برسد.
وی گفت: با عملیاتی شدن این طرح به چهار شهرک صنعتی بزرگ استان آبی غیر متعارف داده و آبی که در شرب و بهداشت مورد استفاده قرار می‌گیرد را خواهیم گرفت بدون اینکه در اقتصاد، اشتغال و صنعت وقفه‌ای ایجاد شود.
کسری مخازن آب در استان
مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد درباره وضعیت مخازن آب استان نیز گفت: با توجه به بارش‌هایی که بالاتر از حد نرمال بود در نگاه اول وضعیت خوب است اما نزدیک به ۲۰۰ میلیون متر مکعب کسری مخزن داریم و منابع آب شرب بسیار محدود است که بالا بودن دما نیز مصرف آب خانگی را افزایش داده است.
وی با اشاره به لزوم صرفه جویی در بخش خانگی عنوان کرد: مردم می‌توانند با نصب سایبان بر کولرها و یا نصب پرلاتور روی شیر آب حدود ۲۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی کنند تا بخشی از شهر دچار افت فشار آب نشوند.
طرح‌های آبرسانی استان یزد
مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد در مورد طرحهای آبی استان گفت: به طور کلی ۱۸ طرح آبی در استان داریم که حدود یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه را به خود اختصاص داده‌اند.
وی از جمله این طرح‌ها به ساخت مخزن ۵۰ هزار شحنه، مخزن ۲۰ هزار تصفیه خانه، سد هرات، خطوط انتقالی چرخاب و غیره اشاره و عنوان کرد: این طرح‌ها در مراحل پایانی قرار گرفته‌اند.
به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی آب منطقه‌ای یزد، جوادیان زاده افزود: از مهمترین طرح‌های پیش رو می‌توان به طرح خط دوم انتقال آب از خلیج فارس به استان یزد اشاره کرد، همچنین مخازن سفیدکوه و زین آباد که می‌توانند هم تأمین کننده آب نهضت ملی باشند هم آب شرب مناطق فقیری همچون تفت و مهریز را تأمین کنند، بازسازی و افزایش ظرفیت خط انتقال آب به مهریز و تفت، خط انتقال زاینده رود به اردکان که نیاز به بازسازی دارد و مخزن ۵۰ هزاری جدیدی که در شحنه ساخته می‌شود.
این تلاش‌ها نشان می‌دهد که یزدی‌های سختکوش که روزگاری آب را از دل زمین بیرون کشیده و زندگی و آبادانی را در بیابان به جریان انداختند،  اما با این حال نهایت تلاش را برای بهره‌برداری از آب موجود دارند و امید است که با نگاه ویژه به این دیار کویری، منابع آبی پایداری برای استان فراهم شود.
انتهای پیام

لینک کوتاه

esfanemoooon.ir/?p=92586

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

viagra kullananlar
keyboard_arrow_up