باز شدن آب سد برای مصارف کشاورزی و صنعتی صحیح نیست

باز شدن آب سد برای مصارف کشاورزی و صنعتی صحیح نیست_6108e66aa1aba.jpeg

ایسنا/اصفهان نماینده مردم چادگان، فریدن و فریدونشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: تا جایی که امکان دارد باید خسارت کشاورزان را پرداخت کنیم تا آب سد زاینده‌رود برای مصارف کشاورزی و صنعتی استفاده نشود.
حسین محمد صالحی دارانی در گفت‌وگو با ایسنا درباره کمبود منابع آب، اظهار کرد: موضوع اصلی مجمع نمایندگان استان که روز گذشته برگزار شد، آب بود. بی‌عدالتی‌هایی در زمینه تخصیص منابع آبی وجود دارد و با توجه به تعادل بخشی که برای چاه‌های آب انجام شده، اجازه برداشت آب نمی‌دهند و پروانه‌ها نصف شده است، در این جلسه تاکید کردیم که مخالف باز شدن آب زاینده‌رود برای مصارف کشاورزی و صنعتی هستیم.
وی افزود: با توجه به اینکه هم‌اکنون بیشتر ظرفیت سد زاینده‌رود خالی است و ممکن است برای تامین آب شرب هم با مشکل مواجه شویم، استان باید به گونه ای این موضوع را مدیریت کند و تا جایی که امکان دارد خسارت کشاورزان را به دلیل خشکسالی پرداخت کنیم تا آب برای مصارف کشاورزی و صنعتی استفاده نشود، چراکه در غیر این صورت با مشکل جدی بی‌آبی مواجه می‌شویم.
این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، گفت: از سویی دیگر برداشت‌های نادرستی از حوضه آبریز زاینده‌رود انجام می‌شود و هم‌اکنون در بالادست رودخانه حتی اگر یک بشکه آب برداشت شود به شدت با متخلفان برخورد می‌شود و در این باره دادگستری‌ها به شکل جدی وارد شده‌اند و جرائم سنگینی را برای این افراد در نظر می‌گیرند.
محمدصالحی تصریح کرد: در حال حاضر بیشترین برداشت‌ها از حوضه آبریز زاینده‌رود در استان های همجوار اصفهان انجام می‌شود و هیچ برخورد جدی با این افراد نمی‌شود، به طوری که به راحتی با تانکر، آب برداشت و برای درختان خود به وسیله پمپ، آب برداشت می‌کنند که به این برداشت‌های نادرست باید پایان داده شود و این‌گونه نباشد که فقط در استان اصفهان با این تخلفات برخورد شود.
وی ادامه داد: برای جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز در استان های همجوار نیاز به هماهنگی قضایی است تا برخورد عادلانه‌ای در این باره انجام شود. مردم هم وضعیت خشکسالی را درک کرده اند و اگر برای آنان اقناع سازی لازم انجام شود از برداشت‌های غیرمجاز جلوگیری خواهد شد تا به تدریج برای سال زراعی جدید مشکل کم‌آبی مرتفع شود.
نماینده مردم چادگان، فریدن و فریدونشهر در مجلس، گفت: وقتی خشکسالی وجود دارد بر فرض هم که کشاورزان حقابه داشته باشند نباید آب سد را باز کرد. اگر ۴۰۰ سال قبل برای کشاورزان حقابه تعیین کرده اند بر اساس منابع آب موجود در آن زمان بوده است. بهترین راه حل برای راضی نگه‌داشتن کشاورزان حمایت مالی و پرداخت خسارت به آنان است که با وجود کمبود بودجه، دولت باید این کار را انجام دهد تا از آب شرب استفاده نشود.
محمدصالحی افزود: در استان الگوی کشت رعایت نمی‌شود. به هماهنگی‌ بیشتری در مدیریت منابع آب در استان اصفهان نیاز داریم و برخوردها نیز باید عادلانه باشد.
انتهای پیام

لینک کوتاه

esfanemoooon.ir/?p=63394

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

asdadasdasdasdasd
keyboard_arrow_up