بیس‌بال خیابانی؛ ورزشی مفرح در فضای شهری و خانوادگی

بیس‌بال خیابانی؛ ورزشی مفرح در فضای شهری و خانوادگی_61cab2da6d189.jpeg

ایسنا/اصفهان رئیس کمیته سافت‌بال استان اصفهان با بیان این که بیس‌بال ۵ یا بیس‌بال خیابانی تلفیقی از دو رشته بیس‌بال و سافت‌بال است گفت: هدف از طراحی این رشته همگانی کردن این رشته در تمامی کشورهای جهان با هرگونه امکاناتی به منظور رشد و توسعه بیس‌بال وسافت‌بال در جهان است.  

رویا زنگنه در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در سال ۲۰۱۹ فدراسیون جهانی بیس‌بال از رشته‌ای جدید به نام بیس‌بال ۵ یا بیس‌بال خیابانی که تلفیقی از رشته‌های بیس‌بال و سافت‌بال، اما با قوانین بسیار ساده است، رونمایی کرد. این رشته با توجه به قابلیت‌های بسیار خوب از جمله قابلیت در دسترس بودن برای تمام مردم در سراسر جهان و با هدف رشد و توسعه این رشته و در ادامه بیس‌بال و سافت‌بال انجام شد. با توجه به اینکه تجهیزات بیس‌بال و سافت‌بال در شرایط کنونی افزایش دلار و همچنین شرایط تحریم بسیار گران است، می‌تواند جایگزین خوبی برای رشد و توسعه این دو رشته باشد.
وی افزود: به فاصله چندماه از رونمایی این رشته توسط فدراسیون جهانی، ایران هم آن را توسط انجمن بیس‌بال و سافت‌بال کشور فعال کرد و بسیار محکم قدم‌های اولیه خود را با حضور مدرسان خارجی برداشت، در اصفهان نیز با برگزاری دوره‌ای چند روزه فعالیت بیس‌بال ۵ فعال شد.
 رئیس کمیته سافت‌بال استان اصفهان اضافه کرد: از ویژگی‌های مثبت این رشته ساده بودن قوانین آن بر خلاف بیس‌بال و سافت‌بال که در دنیا به‌عنوان پرقانون‌ترین رشته‌های ورزشی نام برده می‌شوند، است؛ رشته‌ای که تمام رده‌های سنی می‌توان به آن بپردازند.
وی افزود: باتوجه به این که بیس‌بال ۵ به راحتی در هر محله و فضایی و هر کسی می‌تواند آن را انجام دهد و حتی به‌صورت خانوادگی اسم بیس‌بال خیابانی برای آن انتخاب شد. نکته دیگر زمان کوتاه و سرعت بالای آن در کنار جذابیت خاص آن است و یک مسابقه آن در مدت زمان ۳۰ دقیقه به پایان می‌رسد.
زنگنه خاطرنشان کرد: با توجه به این که این رشته پنج نفره است و در پنج اینینگ یا گیم برگزار می‌شود آن را بیس‌بال ۵ نیز می‌گویند، تنها نیاز بازیکنان در این رشته یک توپ پلاستیکی و یک زمین مربعی شکل به ابعاد ۱۸ متر است، بنابراین می‌بینید که به راحتی می‌توان آن را بازی کرد.
وی در خصوص شرایط بیس‌بال ۵ در اصفهان گفت: بعد از راه‌اندازی آن در اصفهان با همکاری شهرداری اصفهان که همیشه حامی سافت‌بال اصفهان بوده، این رشته را به‌صورت همگانی اجرایی کردیم و سال ۹۸ در مجموعه ورزشی ناژوان مسابقات رده سنی ۱۲ تا ۱۵ سال و همچنین همایش خانوادگی آن را برگزار کردیم تا عموم شهروندان جذابیت آن را تجربه کنند و البته تجربه خوبی بود.
وی تصریح کرد: متأسفانه با شیوع ویروس کرونا فعالیت‌های ما نیز متوقف شد، یکی از برنامه‌های ما ورود بیس‌بال ۵ به آموزش پرورش بود که با بهبود شرایط شیوع ویروس کرونا و بحث واکسیناسیون، با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تلاش می‌کنیم آن را اجرایی کنیم.
رئیس کمیته سافت‌بال استان اصفهان اظهار کرد: با وجود همکاری و حمایت شهرداری اصفهان، به‌عنوان اولین استان مسابقات بیس‌بال ۵ لیگ باشگاه‌های استان با هدف ترغیب کردن باشگاه‌ها برای ورود به این رشته جذاب و کم‌هزینه بود که خوشبختانه در اولین دوره لیگ استان، ۷ تیم حضور داشتند و استقبال بسیار خوبی شد.
زنگنه با اشاره به شعار نخستین دوره مسابقات لیگ بیس بال ۵ باشگاه‌های استان گفت: این مسابقات با  شعار «حافظان محیط زیست حامیان زاینده‌رود» از ۲۵ آذر با حضور شرکت ۷ تیم ریف، خبرگزاری ایسنا، نقش جهان، کارگران، زنده رود، خودرنگ و صالحین مبارکه شروع شد که به دلیل آلودگی هوا فینال و رده بندی آن با تأخیر انجام شد که در فینال این مسابقات تیم ریف با شکست کارگران به قهرمانی رسید، کارگران دوم شد و در بازی رده‌بندی تیم خبرگزاری ایسنا با برتری مقابل نقش جهان بر سکوی سوم ایستاد.
انتهای پیام

لینک کوتاه

esfanemoooon.ir/?p=72831

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

viagra kullananlar
keyboard_arrow_up