رصد ارگان‌های اصفهان تقویت شود/ جوایز نُه‌گانه ذیل جایزه اصفهان

رصد ارگان‌های اصفهان تقویت شود/ جوایز نُه‌گانه ذیل جایزه اصفهان_6569f44083779.jpeg

به گزارش خبرگزاری ایمنا، امروز _چهارشنبه هشتم آذر_ سومین نشست هم‌اندیشی پیرامون طرح جایزه بزرگ اصفهان با حضور مسئولان برگزار شد.
محمدعلی اژه‌ای، استاد فلسفه دانشگاه اصفهان اظهار کرد: موضوع جایزه بزرگ اصفهان بسیار وسیع است و به نظر می‌رسد باید مقداری تخصصی‌تر شود.
وی با بیان اینکه دیگر کسی نمی‌داند کجا زندگی می‌کند و شهر محل زندگی آنچه اعتباری دارد، افزود: توجه به این موضوع باید از سوی آموزش و پرورش انجام شود؛ اینکه دانشجو اطلاعات ساده‌ای از محل زندگی خود ندارد وظیفه آموزش و پرورش است که به آن توجه کند.
استاد فلسفه دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد: خواجه نصیرالدین طوسی فردی بود که همه چیز را بلد بود و پس از اینکه همه نظر می‌دادند این عالم نتیجه را اعلام می‌کرد؛ به رغم اینکه می‌دانیم شرایط برنامه‌ریزی شده‌ای در کشور نداریم اما بعضی از دانش آموزان برنده بعضی از جوایز می‌شود اگر بتوانیم یک تشکیلات شناسایی ایجاد کنیم و آنها را پرورش دهیم، کار خوبی خواهد بود.
اژه‌ای ادامه داد: خیلی خوب است که گذشتگان را بزرگ بداریم اما باید به افراد و نخبگان حال حاضر نیز توجه کرد.

پیام سراجی، مأمور آموزش دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان نیز با اشاره به لزوم استفاده از تجربیات شهرهای جهان اضافه کرد: در فعالیت‌های گذشته شهرداری اصفهان رصدگری مناسبی وجود نداشته است و سایر شهرداری‌ها در این زمینه بهتر عمل کردند.
وی اضافه کرد: در سال ۲۰۰۷، یک فیزیکدان آمریکایی چینی‌تبار متوجه شد که نمونه‌هایی از کاشی‌کاری‌های معماری اسلامی که بهترین نمونه آن را در امام‌زاده درب‌امام اصفهان پیدا کرده بود، شبیه الگوهای «پنروز» شبه‌کریستال‌ها در فیزیک است، بنابراین مقاله‌ای در این مورد چاپ کرد، اما رصد ارگان‌های شهر اصفهان آن‌قدری نبود که ارتباطی با این فیزیکدان برقرار شود.
مأمور آموزش دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم جایزه‌ای برای چالش‌های اصفهان همچون فرونشست و زاینده رود برگزار شود.
بابک بهفروز، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان ادامه می‌دهد: پیش‌نویس طرح‌واره جایزه اصفهان در دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان قرائت و مواردی در قالب پیشنهاد مطرح شد.
وی افزود: جوایز به دو دسته آینده و گذشته تقسیم‌بندی می‌شود و مطابق وظیفه امید آفرینی، ۹ دسته به نظر می‌رسد می‌توان ذیل آن قرار بگیرد؛ خدمتگزار شاخص اصفهان در طول زمان، شهر زادگان ماندگار اصفهان، کارآفرینان برتر اصفهان دانشمندان برتر، کارآفرینان برتر جوان، سمن‌های برتر و شهروندان برتر از جمله این موارد است که دانشگاه آزاد اسلامی نیز برای تدوین آئین‌نامه جایزه اصفهان اعلام آمادگی می‌کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌کنیم برای ساخت نشان ویژه در زمینه فاوا و هنری آن نیز جایزه‌ای برگزار شود همچنین مبلغ جایزه نیز باید مورد توجه قرار گیرد زیرا موجب عمیق‌سازی جایزه می‌شود.

رسول رکنی‌زاده، عضو هیئت علمیه دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد: باید بدانیم چه دغدغه‌ای را مطرح می‌کنیم و توجه داشته باشیم که چه هدفی را دنبال می‌کنیم؛ می‌توان چندین زیر جایزه ذیل جایزه اصفهان در نظر گرفته شود و بر مبنای یک هدف باشد.
وی با بیان اینکه پیشنهاد می‌کنم ارکان جایزه نوولو، در سیاست‌گذاری جایزه اصفهان مورد توجه قرار گیرد، افزود: پیشنهاد می‌کنم این جایزه از فضای دولتی خارج شود.
مالک شیخی، مدرس دانشگاه گفت: اصفهان به دانایی و خلاقیت شناخته می‌شود؛ همچنین با همین نگاه عالمانه باید به آن توجه داشت که به سمت برگزاری جایزه‌های گذشته حرکت کنیم.
فرزانه عاقریان کارشناس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: پیشنهاد می‌کنم اگر قرار است جایزه اصفهان شکل بگیرد، تعدادی داور مردمی داشته باشیم و در کنار آن داوران تخصصی نیز حضور داشته باشند تا پویش مردمی برگزار کنیم.
وی ادامه داد: در بحث جایزه اصفهان اگر بتوانیم بودجه‌ای همچون را از شهروندان بگیریم خوب است تا فقط به بودجه دولتی متکی نباشیم و بتوانیم این جایزه را بیش از پیش مردم محور کنیم.

حشمت‌الله انتخابی، مدیر انتشارات مانا اضافه کرد: در اصفهان نمی‌توان کنار علم و فرهنگ، هنر را ندید.
وی اضافه کرد: باید کاری کنیم که در جایزه اصفهان افراد حقیقی حضور داشته باشد و اقدامی انجام شود که این جایزه به نهادها وابسته نشود؛ برای پایه‌ریزی و شاخه‌بندی آن نیز خاص‌تر عمل شود تا بتوانیم آن را ماندگارتر از قبل کنیم.

لینک کوتاه

esfanemoooon.ir/?p=94565

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up