سفر به جاهای دیدنی اصفهان و دیدن نصفی از جهان

سفر به جاهای دیدنی اصفهان و دیدن نصفی از جهان_61482e7436546.jpeg

کمتر کسی است که نام اصفهان و آوازه‌ی دیدنی‌های آن را نشنیده‌ باشد.
برای آنان که دوست‌دار تاریخ و اصالت‌اند، بهشت زمینی است. یک تصویر بی‌کم‌وکاست از تاریخ، هنر و معماری که در آجربه‌آجر بناهای این شهر ریشه دوانده است.می‌توان مسافر اصفهان شد و در آبی کاشی‌هایش جهانی دیگر دید. در تلالو درخشان زاینده‌رودش غرق شد و با صدای آوازخان‌های سی‌وسه‌پل هم‌نشینی کرد. می‌شود گوشه‌ای از زیبایی‌ها و ظرافت آن را در سوغات اصفهان همراه خود به اتاق و خانه‌ بیاورید و تا همیشه تصویر چشم‌نواز این عظمت را در قاب دوربین‌تان ثبت کنید. جاهای دیدنی اصفهان آنقدر زیاد است که یک بار و دوبار سفر به آن، کفایت نمی‌کند. برای شناخت این مکان‌ها و یک برنامه‎ریزی خوب برای سفر خود تا پایان همراه ما باشید.
جاهای دیدنی اصفهان
میدان نقش جهان اولین جایی است که با شنیدن نام اصفهان، به ذهن می‌رسد. میدانی که سراسر است از روایت‌های تاریخی، هنر و معماری و عظمت دوران‌ اسلامی. تیموریان سنگ‌بنای اولیه‌ی این میدان را گذاشتند و رفته‌رفته، در طول دوران‌های مختلف، پس از گذر از تنگناها و اتفاق‌های تاریخی، به شکوه و عظمت امروزی رسید.قدم زدن در سنگ‌فرش میدان نقش جهان، شما را از دنیای ماشینی و شهری این روزها جدا می‌کند و می‌اندازد درست وسط سیلی از هیاهوی رنگ‌ها و صداها.صدای پای اسب‌ها و درشکه‌ها، مسافران و مردم.‌ درخشش رنگ‌های آبی فیروزه‌ای و زرد گنبد مسجد شیخ‌ لطف‌الله و مسجد امام. مغازه‌ها و غرفه‌های مختلفی که می‌توانید از آن‌ها سراغ سوغات اصفهان را بگیرید و گوشه‌ای از این سفر را برای خود ماندگار کنید.بازار سنتی اصفهان در پشت میدان نقش جهان قرار دارد. هم می‌توانید وارد بازار سنتی شوید و سپس به میدان نقش جهان بروید هم می‌توانید مستقیم‌ از مسیرهای ورودی اطراف میدان نقش جهان وارد شوید.دیدن از کوچه‌پس‌کوچه‌های قدیمی پشت میدان نقش جهان هم کیف دیگری دارد. در این کوچه‌ها قدم بزنید و با تلفن‌همراه یا دوربین خود،‌ تصاویری با رنگ‎وبوی گذشته‌ها ثبت کنید.عبور زاینده رود از شهر اصفهان، مهم‌ترین دلیلی بود که باعث شد در طی دوران‌های مختلف تاریخی، فکر ساخت و ایجاد پل‌های زیادی در آن قوت بگیرد.پل خواجو،‌ پل سی‌وسه‎پل، پل فلزی، پل مارنان از جمله پل‌های اصفهان هستند که روی زاینده‌رود ساخته شده‎اند.کاخ چهلستون، شاهد دیگری برای به رخ کشیدن شکوه و عظمت معماری حکومت صفوی در پهنه‌ی تاریخ است. چهلستون درست در وسط باغ جهان‌نما ساخته شده است و درخت‌های سربه‌فلک کشیده و زیبای آن، این کاخ را مثل گنجی گران‌بها و مهم در دل خود گرفته‌اند. هرچه از وصف زیبایی‌ها و شکوه این کاخ بگوییم،‌ کم است. نگارگری‌ها و دیواره‌نگاری‌های کاخ، چشمه‌ای از حضور پررنگ هنر در ادوار مختلف است. کاشی‌کاری‌ها،‌ نقاشی‌ها و آینه‌کاری‌های چهلستون در نوع خود بی‌نظیر است.از باغ جهان‌نما و زیبایی حیرت‌انگیز چهلستون که بیرون بیاییم، مدرسه‌ی چهارباغ هم جایی است که به خوبی می‌تواند نماینده‌ی توانمندی معماران صفوی باشد. آخرین بنایی که در دوران صفوی سرپا شد و تا به امروز توانسته محکم و استوار روی پای خود بایستد و تحسین همگان را برانگیزد. مدرسه چهارباغ برای تربیت طلاب عصر صفوی ساخته شد و یکی از مدارس ویژه‌ی علوم دینی بود.هرچقدر لیستی از شگفتی‌های اصفهان بنویسیم، طولانی‌تر و پربارتر خواهد شد. منارجنبان هم یکی دیگر از این شگفتی‌هاست. بنایی با یک شکل ساده و ویژگی خاص!این اثر محل دفن عارفی به نام «عمو عبدالله کارلادانی» است.
از اصفهان حرف بزنیم، به دیدن جاهای دیدنی اصفهان بیاییم و سراغی از شکم‌گردی در این شهر نگیریم؟!
تجربه‌ی یک طعم خوب و به‌یادماندنی همان چیزی است که سفر را برای شما لذت‌بخش‌تر و شیرین‌ می‌کند. اگر مسافر این شهر شدید،‌ چشیدن طعم لذیذ بریان اصفهان را فراموش نکنید. بریانی صفتی است که به مغازه‌ها و رستوران‌های بریانی‌فروشی اصفهان گفته می‌شود. بنابراین، نام این غذا «بریان» است نه بریانی.

غذای اصیل اصفهان که حتی یک بار چشیدن طعم خوشمزه‌ی آن بر همه واجب است. بریان ترکیبی از گوشت گوسفند، جگر سفید، پیاز،‌ نمک، فلفل و زردچوبه است که با مهارت آشپزهای اصفهانی، به یکی از غذاهای خوشمزه اصفهان تبدیل می‌شود.برای خوردن بریان اصفهان می‌توانید به سراغ بریانی حاج‌محمود شفاعت،‌ شعبه‌های بریانی اعظم، بریانی شاد و بریانی ریحون اصفهان بروید. این بریانی‌ها جز بهترین و باکیفیت‌ترین رستوران‌هایی هستند که بریانی اصفهان را سرو می‌کنند.
سوغات اصفهان
معروف‌ترین سوغات اصفهان گز است. قدمت این سوغاتی به ۴۵۰ سال قبل برمی‌گردد و ریشه در زمان حکومت صفویان دارد. پولکی هم بعد از گز در رده‎ی دوم سوغاتی‌های خوراکی محبوب شهر اصفهان قرار می‌گیرد.اگر دوست دارید خرید شما از میان سوغات اصفهان ،‌ اثر و هنری ماندگار باشد بیایید به سراغ میناکاری اصفهان برویم. مهد میناکاری که یکی از بهترین و قشنگ‌ترین هنرهای ایرانی است، ‌در اصفهان قرار دارد. تابلوی چشم‌نوازی از رنگ، ظرافت و زیبایی در ظروف میناکاری شده به نمایش درمی‌آید. قلم‌زنی، مینیاتور و نگارگری هم از دیگر سوغات اصفهان است.

 

لینک کوتاه

esfanemoooon.ir/?p=66581

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up