گره‌گشایی از گذر آقانورالله نجفی در اصفهان

#image_title

ایسنا/اصفهان در بیست‌وچهارمین ویژه برنامه «به احترام مردم اصفهان» شامگاه چهارشنبه ششم دی‌ماه گذر آقا نورالله نجفی با حضور مدیران شهری و استانی افتتاح شد.
در طراحی کالبدی گذر آقا نورالله نجفی حضور انسان‌ها، اجرای برنامه‌ها و تماشای آن مورد توجه قرار گرفت و در ادامه آن انتظار می‌رود متولیان حوزه فرهنگ و هنر برنامه‌های خود را در این نقطه اجرا کنند، زیرا قابلیت اجرای این برنامه‌ها را دارند.
پیش‌بینی می‌شود این گذر به یکی از مهم‌ترین گذرهای اصفهان و منازل اطراف آن به نقاط گردشگری از جمله بوم‌گردی و رستوران سنتی تبدیل شود.
*عزم جدی شورای اسلامی شهر برای رفع معضل گذر آقانورالله نجفی
رسول میرباقری شامگاه (چهارشنبه ۶ دی) در مراسم بهره‌برداری از گذر آقا نورالله نجفی، اظهار کرد: شورای اسلامی شهر اصفهان در این دوره در راستای صیانت از میراث تاریخی شهر، عزمی جدی برای رفع معضل گذر تاریخی آقانورالله نجفی داشت.
وی افزود: شرایط زندگی در بافت تاریخی با دیگر نقاط شهر متفاوت است و این شرایط باید برای ساکنان این بافت‌ها تسهیل شود. معاونت شهرسازی و معماری، سازمان نوسازی و بهسازی و مدیریت منطقه سه شهرداری اصفهان باید متولیانی شایسته برای نگهداری و صیانت از بافت تاریخی شهر باشند. امشب یکی از جلوه‌های نازیبا در بافت تاریخی شهر اصفهان به یکی زیباترین جلوه‌های شهر تبدیل شد و در حال حاضر این گذر مایه افتخار اصفهان است.
رئیس کمیسیون عمران، معماری، شهرسازی و بافت تاریخی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه مهم‌ترین نگین شهر اصفهان سرمایه‌های تاریخی آن است، گفت: بی‌توجهی مسئولان نباید موجب فرار شهروندان از بافت تاریخی شهرها شود و حضور حداکثری شهروندان در آئین بهره‌برداری از گذر آقا نورالله نجفی نشان‌دهنده دغدغه فرهنگی آن‌ها است، از این‌رو این گذر باید حفظ شود و از وقوع صحنه‌های نازیبا در آن جلوگیری شود.
میرباقری بیان کرد: سعی داریم در این دوره مدیریت شهری روز به روز شاهد پیشرفت روند احیای بافت تاریخی شهر باشیم.
*همت قابل تقدیر شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی در حل معضل گذر آقانورالله
علیرضا ایزدی مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این مراسم، با تاکید بر اینکه خوشبختانه معضل چندساله گذر تاریخی آقانورالله نجفی به همت مدیریت شهری اصفهان حل شد، اظهار کرد: تبدیل یک ناهنجاری به هنجار، کاری بسیار دشوار است که تنها از عهده مدیران شایسته برمی‌آید. همت شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی اصفهان برای حل معضل چندساله گذر تاریخی آقانورالله نجفی بسیار بلند و شایسته تقدیر است.
وی افزود: بی‌تردید، اصفهان تا همیشه شهری ماندگار و برجسته در تاریخ خواهد ماند و امیدوارم معضل زاینده‌رود نیز به زودی حل شود و شاهد جریان دائمی آن در شهر اصفهان باشیم. اگر کمی به گذشته رجوع کنیم، بناها همیشه قشر مؤمن شهر بوده است و هر بنایی در خاطره‌ها، یک مؤمن شناخته می‌شود.
مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه اصفهان را به‌طور قطع مؤمنانی بنا کرده‌اند که برای همیشه در تاریخ مانا خواهند بود، گفت: امروز به همت مدیریت شهری اصفهان اتفاق ناگوار هشت سال قبل به اتفاق گوارا تبدیل شد که کار بسیار سختی است.
*گره‌گشایی از گذر آقانورالله نجفی در دوره ششم مدیریت شهری
همچنین وحید مهدویان معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان در آیین بهره‌برداری از گذر تاریخی آقانورالله نجفی، اظهار کرد: گذر تاریخی آقانورالله نجفی به همت بلند بخش‌های مختلف در دوره ششم مدیریت شهری و با مشارکت اداره میراث فرهنگی اصفهان به بهره‌برداری رسیده است. فصل جدیدی از تعامل و مشارکت سازنده میان اداره میراث فرهنگی و شهرداری اصفهان در این دوره شکل گرفت که منجر به اتفافات قابل توجهی ازجمله حل معضل این گذر شد.
وی افزود: در سال‌های اخیر اتفاق نامبارکی درخصوص گذر آقانورالله در جوار میدان امام‌ (ره) رخ داد که در این دوره با حمایت دستگاه‌های متولی از آن گره‌گشایی شد.
معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان نیز در ادامه گفت: اصفهان با بیش از هزاران اثر تاریخی مردم متمدنی را دل خود جا داده است، بهره‌برداری از اینگونه مکان‌ها موجب می‌شود که نه‌تنها نسل جوان، بلکه یک ملت به شهر خود افتخار کنند.
*تامین روشنایی میدان‌امام(ره) در راستای رفع دغدغه ۲۰ ساله شهروندان
در خاتمه سیدمهدی حسینی مدیر بهینه‌سازی، تعمیرات و نگهداری تأسیسات شهری معاونت محیط زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان درخصوص پروژه تکمیل و اصلاح روشنایی کف و غرفه‌های میدان امام (ره)، گفت: پروژه تامین روشنایی میدان امام (ره) با استفاده از ۲ هزار و ۳۰۰ لامپ‌ فوق کم‌مصرف و ۱۲ هزار متر کابل انجام شده است. به‌روزرسانی تابلوهای برق، سیستم صوت و تابلوهای برق ایمن از دیگر بخش‌های این پروژه بوده است.
وی افزود: اجرای این پروژه در راستای رفع دغدغه ۲۰ ساله شهروندان انجام شده است. تامین روشنایی گنبد مسجد شیخ لطف‌الله، منار ساربان و مسجد جامع نیز در دستور کار قرار دارد.
انتهای پیام

لینک کوتاه

esfanemoooon.ir/?p=94870

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up