گزارش آماری تحویل آب به کشاورزان اصفهان

گزارش آماری تحویل آب به کشاورزان اصفهان_64c60a5a8aa79.jpeg

به گزارش خبرنگار ایمنا، بررسی میزان جاری بودن زاینده رود در سال آبی جاری (مهر ۱۴۰۱ تا مهر ۱۴۰۲) نشان می‌دهد که روزهای جاری بودن زاینده رود افزایش یافته است. در بهمن ماه سال گذشته خروجی سد زاینده رود برای کشاورزان شرق اصفهان افزایش یافت. در ادامه فروردین‌ماه سال جاری و در چند نوبت در اردیبهشت مه شاهد بازگشایی زاینده رود و تخصیص آب به کشاورزان شرق و غرب استان بودیم.
این در حالی است که روند افزایشی حجم سد زاینده رود نیز از اسفندماه ۱۴۰۱ آغاز شده و بر اساس آخرین گزارش وزارت نیرو، حجم سد زاینده‌رود تا سی‌ویکم تیرماه، حجم آب پشت سد زاینده‌رود به ۶۱۰ میلیون مترمکعب رسیده که برابر ۴۹ درصد از حجم سد بوده و نسبت به سال گذشته ۱۰۹ درصد افزایش را ثبت کرده است.
تخصیص آب به کشاورزان در راستای حمایت از تولید بوده و دولت سیزدهم اهتمام ویژه‌ای برای این موضوع و رفع مشکل آب اصفهان داشته است. از این‌رو، پروژه انتقال آب دریا به اصفهان نیز با جدیت در دستور کار بوده و تاکنون پیشرفت خوبی داشته است.
در روزهای گذشته نیز در راستای تأمین آب باغ‌ها و درختان غرب اصفهان، خروجی سد زاینده‌رود از سی‌ام تیرماه بازگشایی شده و در پی آن، آب در کانال‌های منشعب آب کشاورزی مناطق غربی جریان پیدا کرد. کانال‌های آب کشاورزی بعضی مناطق از جمله فلاورجان، خمینی‌شهر، لنجان و نجف‌آباد تحت تأثیر قرار گرفت.
بر اساس سهمیه مصوب شده توسط کارگروه سازگار با کم آبی، جریان آب در کانال‌های مذکور حدود ۹ تا ۱۰ روز ادامه خواهد داشت. بر اساس مصوبات این کارگروه و طبق جدول سهم‌بندی منابع مصارف برای نجات باغ‌ها، استفاده بهینه از این آب مورد نظارت قرار می‌گیرد.
حسن ساسانی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان نیز در این خصوص اظهار کرد: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۲، مهار تورم و رشد تولید و حمایت از کشاورزان زحمتکش، ۳۸۱ میلیون متر مکعب رهاسازی آب برای کشاورزی از سد چم آسمان اصفهان صورت گرفته است.
وی افزود: از طریق محل سدها و شبکه‌های آبیاری گلپایگان، خمیران، کمانه، حنا، قره آغاچ، پادنا و آغچه نیز برای کشاورزی شهرستان‌های تحت پوشش رهاسازی آب انجام شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان خاطرنشان کرد: از دوم مردادماه خروجی سد زاینده‌رود برای آبیاری باغات غرب استان اصفهان به مدت ۱۰ روز افزایش پیدا کرده است.
ساسانی تصریح کرد: تا پایان شهریورماه در دو نوبت دیگر نیز رهاسازی آب ادامه خواهد داشت.

لینک کوتاه

esfanemoooon.ir/?p=92493

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

asdadasdasdasdasd
keyboard_arrow_up