اسلامی: مطمئنم گفتگوها به‌صورت پایدار تأثیرگذار خواهد بود/ گروسی: همکاری با ایران ادامه دارد

اسلامی: مطمئنم گفتگوها به‌صورت پایدار تأثیرگذار خواهد بود/ گروسی: همکاری با ایران ادامه دارد_6403619f65f95.jpeg

به گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، صبح امروز شنبه دور نهایی دیدار و مذاکرات دوجانبه میان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با محمد اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در این سازمان برگزار شد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جریان سفر ۲روزه به تهران، صبح روز شنبه ۱۳ اسفندماه جاری در سازمان انرژی اتمی ایران حضور یافت و با معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران به دیدار و گفت‌وگو پرداخت.

پس از دیدار دوجانبه «رافائل گروسی» و «محمد اسلامی»، نشست خبری با حضور جمع کثیری از خبرنگاران رسانه‌های داخلی و بین‌المللی در سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد.

اسلامی: گفتگوها به‌صورت پایدار تأثیرگذار خواهد بود

اسلامی در ابتدا گفت: این دیدار اخیر که از دیروز آغاز شد پیام‌آور برقراری ارتباطات به‌صورت حرفه‌ای بین ایران و آژانس است. نکته قابل توجه این است که گزارشات همواره اعتمادآفرین باشد و بتوانیم به‌صورت اطمینان‌بخش زمینه‌ای برای حل‌وفصل مسائل بدون ورود عناصری که نیت آنها برهم زدن روابط عادی است، به وجود بیاوریم. این مطالب در قالب گفتگوهای مشترک بین ما و آقای گروسی انجام شده است و اطمینان دارم به‌صورت پایدار تأثیرگذار خواهد بود.

اسلامی گفت: در هفته‌ای که گذشت ما ۲۹مین کنفرانس هسته‌ای را در دانشگاه بهشتی برگزار کردیم و توافق شد کنفرانس بعدی ما (۳۰امین) بین‌المللی باشد، این اقدام کمک می‌کند یک روایتگری صحیحی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران که قابل ملاحظه است برگزار شود و این کنفرانس با مشارکت آژانس برگزار خواهد شد و مورد حمایت آقای گروسی هم قرار گرفت.

سهم بانوان ایرانی دانشمند هسته‌ای موجب شگفتی آقای گروسی شد

وی افزود: سهم بانوان تأثیرگذار هسته‌ای دیشب در ضیافت شام باعث شگفتی آقای گروسی شد که چقدر زن تأثیرگذار در این حوزه در ایران هستند. پیام واضح همایش دیشب این بود که جریان علمی هسته‌ای در ایران یک جریان قدرتمند است و حضور بانوان بیانگر این بود که این دانش رو به گسترش است و پیام‌آور صلح و مودت است.

آنچه را در چارچوب پادمان است اجرا می‌کنیم

اسلامی در خصوص احتمال صدور قطعنامه علیه ایران گفت: ایران برای پیشبرد اهداف توسعه خودش که تماماً واضح است مصمم است و منافع ملی خودش را با هیچ چیزی عوض نمی‌کند. اگر بخواهد قطعنامه‌ای صادر شود مراجع ذی‌ربط تصمیم خواهند گرفت. آنچه در چارچوب پادمان است برای اطمینان‌بخشی به آژانس، آنان را اجرا می‌کنیم و نمی‌گذاریم عواملی که این ارتباطات را بخواهد زیر سؤال ببرد به وجود آید، همکاری‌ها به‌طور مستقیم ادامه دارد و نمی‌گذاریم عواملی باعث عدم اطمینان شوند.

ایران غنی‌سازی بالای ۶۰درصد نداشته است

اسلامی در خصوص توافقات انجام‌شده در این سفر و ادعای غنی‌سازی ۸۴درصدی ایران اظهار کرد: اگر به گزارش آقای گروسی مراجعه کنید می‌بینید که غنی‌سازی ۸۴درصدی شناسایی نشده است و طبق بررسی‌های انجام‌شده از تولید، ایران غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد نداشته است و ابهام برطرف شده است.

در خصوص سه مکان هم الگویی را توافق کردیم در سال گذشته و همان را دنبال خواهیم کرد. بخشی از تهدیدات را با آقای گروسی صحبت کردیم و همچنان ادامه دارد و همکاران در حال گفتگو هستند.

روابط‌مان با آژانس بر اساس پادمان پایه‌ریزی شده است

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص نشست شورای حکام گفت: سه کشور اروپایی تمرکز می‌کنند روی تعهدات برجامی، اما این تعهدات صفحه مقابل دارد و آن تعهدات آنان است. برای گام‌های اطمینان‌بخش با آقای گروسی این توافق را کردیم که ما روابط خودمان را در قالب پادمان پایه‌ریزی می‌کنیم و نکته حائز اهمیت این است که تا زمانی که آنان به تعهدات خود عمل نکردند، روابط ما بر اساس پادمان است، این مسئله مورد توافق ما قرار گرفته است.

 

گروسی: آماده‌ایم کار را پیش ببریم

گروسی نیز در این کنفرانس گفت: باعث افتخار است که به تهران برگشتم. در این دیدار بسیار مهم ما آماده هستیم تا کار را پیش ببریم. دیشب جلسه‌ای با دانشمندان ایرانی داشتم و امروز نیز جلسات ما ادامه دارد.

وی ادامه داد: دو مسئله وجود دارد؛ اول توقعات بالاست. حضور شما از مطبوعات نشان‌دهنده اهمیت مسئله است و در سطح جهان هم این توقعات به چشم می‌خورد که تضمین‌هایی برای مسئله هسته‌ای ایران داده شود. دوم، مربوط می‌شود به همکاری فنی و علمی بین ایران و آژانس. شب گذشته در این خصوص با آقای اسلامی بحث کردم، قرار است یک رویداد قراردادی وجهه بین‌المللی پیدا کند تا ببینیم چطور آژانس می‌تواند به ایران کمک کند و این نشست در سال ‌آینده برگزار می‌شود.

حمله به تأسیسات اتمی کاملاً محکوم است

گروسی در خصوص تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه تأسیسات هسته‌ای ایران گفت: در این خصوص دو مسئله جداگانه وجود دارد؛ اول، حمله به نیروگاه اتمی متأسفانه رایج شده و این به‌دلیل جنگ اوکراین است. دوم، طی کنفرانس‌های عمومی آژانس این حملات محکوم شده است، پس من فکر می‌کنم که حمله به تأسیسات اتمی کاملاً محکوم و غیرقانونی است، و خارج از فرم‌هایی است که ما عمل می‌کنیم و امیدوارم بتوانیم از این نیروگاه‌ها که یکی از آنان اوکراین است، حمایت کنیم.

همکاری با ایران ادامه دارد

مدیرکل آژانس در خصوص سفرش به ایران گفت: بحث ما بحث کاری است و ضروری است، ما می‌خواهیم با ایران یک گفتگوی جدی داشته باشیم، مسائلی بود که باید با هم صحبت می‌کردیم و خوشحالم که توانستم به ایران بیایم و در خصوص این مسائل بحث کنیم، اما کار تمام نشده است و همچنان گفتگوها ادامه دارد.
در پایان روز می‌توانم رضایت خودم را از این سفر اعلام کنم و می‌خواهم بگویم که همکاری با ایران ادامه دارد.

همه کشورها در جهان باید عضو ان‌پی‌تی باشند

گروسی درباره اهداف آژانس و برنامه‌هایش در خصوص مسائل هسته‌ای رژیم صهیونیستی گفت: بازرسی‌های آژانس براساس توافقات با کشورهای عضو آژانس است و ایران هم یکی از اعضای آژانس است. از جامعه ایران می‌خواهیم درک کند بابت این بازرسی‌ها، چون این موارد براساس توافقات NPT است و اسرائیل جزو ان.پی.تی. نیست و توافق دیگری با آنها داریم اما از نظر من همه کشورها باید جزو ان‌پی‌تی باشند.

اطلاعات درزکرده برنامه هسته‌ای ایران

مدیرکل آژانس در خصوص اطلاعات درزکرده برنامه هسته‌ای ایران به رسانه‌ها توضیح داد: بگذارید این‌طور به شما بگویم، هر وقت خبری مبنی بر درز گزارشات به گوش من می‌خورد عصبانی می‌شوم، اما به‌عنوان مدیرکل نمی‌توانم گزارشات اعضا را چک کنم اما مورد خوشایندی نیست، همین مسئله نشان می‌دهد که چقدر ضرورت دارد با هم گفتگو داشته باشیم تا شایعات به وجود نیاید.

ضروری است که ایران و آژانس ارتباط نزدیک داشته باشند

وی در خصوص نشست آتی شورای حکام گفت: این مسائل حساس است و طبیعی است کشورها با انگیزه‌های مختلف از نفوذ خود استفاده می‌کنند. ضروری و مهم است که ایران و آژانس ارتباط نزدیک داشته باشند و هر چقدر این ارتباطات از سوی ایران بیشتر باشد، دیگران نمی‌توانند با نفوذ خود دخالت کنند، این نشان می‌دهد که کار مشترک بین ما مهم است.

توافق امروز ما کمک‌کننده به برجام خواهد بود

گروسی درباره  تضمین‌های آژانس گفت: هیچ‌وقت از آژانس به‌عنوان یک ابزار سیاسی استفاده نشده است و نخواهد شد. تحت دستور عمل هیچ کشوری ما کار نکردیم و شورای حکام داریم که عملکرد ما بازبینی می‌شود. ما به حرف‌های دیگران عمل نمی‌کنیم و ضروری است که با یکدیگر گفتگو و همکاری کنیم. برجام در دستور کار قرار دارد و توافق امروز ما کمک‌کننده به برجام خواهد بود.

انتهای پیام/+

لینک کوتاه

esfanemoooon.ir/?p=90103

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up