برداشت پیاز جنوب استان کرمان به ۷۵۰ هزار تن می‌رسد

برداشت پیاز جنوب استان کرمان به ۷۵۰ هزار تن می‌رسد_6403602b61129.jpeg

احمد احمدپور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به اینکه محصول پیاز جنوب استان کرمان در حال برداشت است، اظهار داشت: در طرح استمرار کاشت پیاز ۸ هزار و ۳۰۰ هکتار سطح زیر کشت ما بوده که تا کنون حدود ۶ هزار هکتار آن برداشت شده و حدود ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار آن مانده است.

وی با بیان اینکه در طرح عادی کاشت پیاز نیز ۶ هزار و ۳۰۰ هکتار سطح زیر کشت ما در جنوب استان کرمان است که از اواخر اسفندماه برداشت آن آغاز می‌شود و تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد، گفت: تا کنون چیزی در حدود ۳۰۰ هزار تن برداشت پیاز داشتیم و پیش‌بینی می‌شود تا پایان اردیبهشت ۴۵۰ هزار تن پیاز دیگر نیز برداشت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود برداشت پیاز جنوب استان کرمان در سال زراعی جاری به ۷۵۰ هزار تن برسد، افزود: با توجه به اینکه قیمت پیاز در داخل کشور افزایش داشت، صادرات پیاز به طور رسمی متوقف شده است؛ قیمت روز گذشته پیاز خریداری شده از کشاورزان در سر زمین بین ۱۷ تا ۱۹ هزار تومان بود و البته این قیمت مقداری در حال پایین آمدن است.

وی به دیگر محصولاتی که در جنوب استان کرمان کشت می‌شود اشاره کرد و گفت: سطح زیر کشت سیب زمینی در جنوب استان کرمان در دو طرح، حدود ۱۰ هزار هکتار است که برداشت آن از خیلی وقت پیش آغاز شده و تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد؛ سیب زمینی از کشاورزان در جنوب استان بین ۹ تا ۱۱ هزار تومان خریداری می‌شود.

احمدپور با بیان اینکه برداشت انواع محصولات گلخانه‌ای در جنوب استان کرمان نیز در حال انجام است و برداشت محصولات گلخانه‌ای ما ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار سطح گلخانه، از اواخر آبان‌ماه آغاز شده و تا نیمه‌های خرداد ادامه دارد، اضافه کرد: محصولاتی چون فلفل دلمه‌ای، بادمجان، کدو و دو رقم خیار سبزه جنوب استان از جمله محصولاتی هستند که صادر می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه امسال قیمت محصولات کشاورزی در جنوب استان نسبت به سال قبل خوب بود و کشاورزان از قیمت‌ها رضایت دارند هر چند قیمتی که به دست مصرف کننده می‌رسد، قدری بالا است، ادامه داد: قیمت سیب زمینی قدری پایین بود اما الان بهتر شده، قیمت محصولات گلخانه‌ای نیز در ابتدا پایین بود اما الان خوب شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان با بیان اینکه امسال از محصولات کشاورزی جنوب استان، قیمت مرکبات پایین بود و باغداران امیدوار هستند که با توجه به نزدیک شدن به شب عید قیمت پرتقال والنسیا افزایش پیدا کنند، گفت: ذخیره سازی میوه شب عید در جنوب استان کرمان هم انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه ذخیره‌سازی مرکبات مورد نیاز کرمان برای شب عید به عهده جنوب استان بود که شرکت کشت و صنعت، مرکبات مورد نیاز را هم برای جنوب و هم برای شمال استان ذخیره کرده است، بیان کرد: حدود ۷۰ تن مرکبات برای برای جنوب استان در نظر گرفته شد و ۵۵ تن سیب درختی هم ذخیره شده است.

احمدپور با بیان اینکه برای انتقال محصولات کشاورزی جنوب استان همیشه در بحث سوخت کامیون‌ها مشکل داشتیم و بزرگترین مشکل ما در حوزه سوخت است، ادامه داد: تا چند وقت آینده برداشت دیگر محصولات از جمله هندوانه و گوجه هم آغاز می‌شود و با رسیدن به زمان اوج برداشت‌ها، این مشکلات بیشتر هم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در جنوب استان کرمان برای انتقال محصولات کشاورزی با کمبود کامیون مواجه هستیم و اکثر کامیون ما از دیگر استان‌ها است، گفت: ۶۰ تا ۷۰ درصد کامیونی که حمل محصولات کشاورزی جنوب استان را به عهده دارد از دیگر استان‌ها است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان با بیان اینکه حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کامیون‌ها نیز مستقیم از مرز می‌آید، افزود: محصولاتی که برای صادرات است کانتینر به صورت مستقیم از مرز به جنوب استان کرمان آمده و بارگیری می‌شوند.

انتهای پیام/۵۱۱/

لینک کوتاه

esfanemoooon.ir/?p=90091

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up