تایید ثبت‌نام ۱۲۱ هزار متقاضی مسکن ملی در استان اصفهان / عوارض سنگین در انتظار خانه‌های خالی

تایید ثبت‌نام ۱۲۱ هزار متقاضی مسکن ملی در استان اصفهان / عوارض سنگین در انتظار خانه‌های خالی_64d9dbba7507a.jpeg

ایسنا/اصفهان مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: در مجموع ۴۴۰ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن استان ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد ۱۴۸ هزار نفر حائز شرایط و ۱۲۱ هزار نفر تأیید نهایی شدند و برای تکمیل مدارک، افتتاح حساب، تأمین زمین و آغاز پروژه اقدام کردند.
علیرضا قاری قرآن، امروز (شنبه ۲۱ مردادماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه، با بیان اینکه در استان حدود ۱۱ هزار و ۷٠٠ کیلومتر و ۱۶ هزار دستگاه پل و نزدیک به هزار کیلومتر راه در دست مطالعه و احداث داریم، اظهار کرد: اکنون ۲ هزار کیلومتر راه در دست احداث یا مطالعه داریم که شامل راه‌های اصلی، فرعی و آزادراه و بزرگراه است و این پروژه‌ها باتوجه‌به بودجه سالانه‌ای که تزریق می‌شود، تعریف و اجرایی می‌شود. درگذشته پروژه‌ها بدون درنظرگرفتن اعتبار آغاز می‌شد، درصورتی‌که برای هر پروژه باید مجوزهای لازم اخذ شود، در همین راستا تلاش شده اقدامات بر اساس روند اصولی پیش برود.
وی با اعلام اینکه متولی ساخت جاده‌های دو بانده اداره کل راه و شهرسازی است و اداره راهداری و شرکت ساخت راه مسئولیت نگهداری راه‌ها را برعهده دارد، افزود: اداره کل راه و شهرسازی در حوزه راه در سه بخش ساخت آزادراه، بزرگراه و جاده‌های دوبانده فعالیت می‌کند. برای پروژه‌های راه‌سازی منابع مالی استانی و ملی تخصیص و تقسیم می‌شود، بر اساس بودجه سالانه تعدادی از پروژه‌ها بسته می‌شود.
مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه ۷۳۵ میلیارد تومان هزینه پروژه‌های راه‌سازی در دست اجرا است، گفت: اصفهان بالاترین میزان شهر را در کشور دارد و در این راستا همه شهرهای استان دارای طرح جامع یا طرح تفصیلی هستند و به‌مراتب برای مراحل بعدی ابلاغ می‌شود. یکی از وظایف اصلی دبیرخانه راه و شهرسازی کمیسیون ماده ۵ و کارگروه زیربنایی است و دبیرخانه دو حوزه در این اداره کل مستقر است، حجم درخواست در خصوص این دو مورد زیاد است و بر همین اساس در کمیسیون ماده ۵ با چالش‌هایی از جمله عدم امکان تفویض مواجه هستیم.
وی درباره حوزه املاک و حقوقی، توضیح داد: راه و شهرسازی نماینده دولت در زمینه زمین‌هایی است که در محدوده شهرها قرار دارد و در این راستا هر آنچه که میان شهرداری‌ها و دولت در محدوده شهر در زمین‌های دولتی قرار می‌گیرد، باید از طریق املاک این اداره کل اتفاق بیفتد.
قاری قرآن اعلام کرد: در دوره‌های بعد از اصلاحات اراضی، زمین‌های دولتی بدون طی‌کردن مراحل قانونی به مردم واگذار شده و ما به‌عنوان نماینده دولت مکلف به ورود به این عرصه هستیم. معمولاً در کشور در حوزه املاک و حقوقی دارای رتبه اول یا دوم هستیم و در این راستا در تمام ردیف‌های مربوط به این حوزه بیشتر از موارد پیش‌بینی شده اقدام کردیم.
وی با اشاره به اینکه در مجموع ۴۴۰ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن استان ثبت‌نام کردند، تصریح کرد: از این تعداد ۱۴۸ هزار نفر حائز شرایط و ۱۲۱ هزار نفر تأیید نهایی شدند و برای تکمیل مدارک، افتتاح حساب، تأمین زمین و آغاز پروژه اقدام کردند.
مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه ۶۵ هزار متقاضی نهضت ملی مسکن در شهرهای جدیدی چون فولادشهر و مجلسی و ۸۳ هزار نفر در شهرهای با جمعیت بالای ۱۰۰ هزار نفر هستند، اضافه کرد: از تعداد ۸۳ هزار نفر متقاضی ۳۵ هزار نفر در شهرهای با جمعیت بالای ۱۰۰ هزار نفر شامل اصفهان کاشان و … و ۴۷ هزار نفر در حدود ۹۰ شهر با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر هستند که به همین روال در بخش تأمین زمین و نوع آن اقدام می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: وظیفه عمده ما در موضوع مسکن تأمین زمین بوده و در این راستا کمتر از ۱٠ درصد زمین تأمین شده داشتیم، چرا که مسکن باید در محدوده شهر باشد و کاربری مسکونی داشته باشد. از سهم ۱۸۳ هزار واحد مسکن ملی استان اصفهان، حدود ۳۸ هزار واحد در بافت فرسوده است و در این راستا مواردی مانند ارائه تسهیلات از جمله اقدامات لازم در این باره است، همچنین دولت نیز تسهیلاتی به این بافت‌ها می‌دهد تا به وضعیت پایدار برای زندگی در این نقاط کمک کنند.
قاری قرآن با بیان اینکه فرونشست زمین در شهر اصفهان و اطراف آن پدیده‌ای غیرقابل‌انکار است، تأکید کرد: فرونشست به دلیل برداشت آب و تخلیه سفره‌های زیرزمینی اصفهان رخ‌داده است. درگذشته زاینده‌رود سفره‌های زیرزمینی را تغذیه می‌کرده است، به‌طوری که در یکی ۲ دهه اخیر در ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری رودخانه وقتی حفاری می‌کردیم در عمق ۱۲ تا ۱۸ متر آب وجود داشت؛ اما اکنون عمق آب به ۲۰۰ متر می‌رسد. با فرونشست نمی‌توان مستقیم برخورد کرد، درباره این پدیده همه باید رعایت کنند و قطعاً سیاست‌های کشور باید به‌گونه‌ای باشد که فرونشست توسعه نیابد و شرایط آن پیچیده‌تر نشود.
وی با بیان اینکه ۱۴۸ هکتار اراضی شاهین‌شهر در معرض پدیده فرونشست است، افزود: یکی از الزامات و مصوبات شورای‌عالی شهرسازی و معماری در خصوص پروژه مسکن شاهین‌شهر این بود که اینجا نیازمند ملاحظات فنی است که شامل نحوه ساخت و پی‌ریزی بناها است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان، اضافه کرد: در کشوری زندگی می‌کنیم که گسل‌های زیادی دارد، نمی‌توانیم بگوییم چون گسل وجود دارد ساخت‌وساز را باید تعطیل کنیم، اما در مقابل این پدیده فنی باید عملکرد و طراحی ساختمان‌ها به‌گونه‌ای باشد که اگر زلزله رخ داد، خراب نشود.
وی در خصوص خانه‌های خالی در اصفهان، توضیح داد: در خصوص خانه‌های خالی در دو سال گذشته اقداماتی انجام شد، بررسی‌ها نشان داد عمده خانه‌های خالی در اختیار دستگاه و بانک‌هاست که لازم است طبق ضوابطی تکلیف آنها مشخص شود.
قاری قرآن ادامه داد: بیشترین خانه‌های خالی اصفهان در مجموعه شهید کشوری، ولی‌عصر و گل نرگس شناسایی شدند که یک ارگان آمده این‌ها را تفکیک کرده است. به دنبال این هستیم که برای خانه‌های خالی عوارض سنگینی وضع شود.
وی در خاتمه  درباره تأمین مسکن خبرنگاران، اظهار کرد: دولت از تجربه مسکن مهر استفاده کرد و قبل از ورود به فرایند، ثبت‌نام عمومی را انجام داد و در همین راستا در این ثبت‌نام ممکن است گروه‌های مختلف حضور داشته باشند، اما در ادامه تفاهم‌نامه‌هایی میان ارگان‌های مختلف و وزارت راه و شهرسازی برای تأمین مسکن اقشار مدنظر منعقد شد و اما شرط این است که دستگاه مربوطه زمین داشته باشد تا مسکن در اختیار افراد واجد شرایط قرار بگیرد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان افزود: اگر دستگاهی زمین نداشته باشد، مخاطبان واجد شرایط را به ما معرفی کند و در ادامه از زمین‌هایی که از دیگر دستگاه‌ها گرفتیم در اختیار آن‌ها قرار دهیم که اگر افراد ثبت‌نام کرده باشند کار راحت‌تر است، اما اگر ثبت‌نام نکرده باشند با شناسایی صورت‌گرفته در لیست قرار بگیرند.
انتهای پیام

لینک کوتاه

esfanemoooon.ir/?p=92775

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up