تحقق توسعه میان‌افزا با تدوین طرح جامع شهر اصفهان

تحقق توسعه میان‌افزا با تدوین طرح جامع شهر اصفهان_64e1b6fd66bc2.jpeg

جواد کرباسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه در مجموع تاکنون دو طرح جامع برای اصفهان تدوین شده است، اظهار کرد: این طرح‌ها شامل «طرح جامع ارگانیک» در سال ۱۳۵۰ و نخستین برنامه جامع شهر اصفهان در سال ۱۳۶۷ است.
وی با بیان اینکه از نظر فنی و اصولی، نخستین طرح جامع اصفهان پس از گذشت حدود ۲۰ تا ۲۵ سال منسوخ شده اما قانون‌گذار اجازه داده است تا زمانی که طرح بعدی تدوین شود، اعتبار داشته باشد، افزود: وزارت راه و شهرسازی سال ۱۳۹۶ برای تدوین طرح جامع جدید، پیشنهادهایی ارائه داد تا این طرح در قالب جدید و رویکرد نوین تهیه شود.
رئیس اداره طرح‌های جامع و تفصیلی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با بیان اینکه پنج شهر به‌عنوان شهرهای پایلوت تهیه طرح جامع با رویکرد نوین انتخاب شدند که یکی از آن‌ها اصفهان بود، خاطرنشان کرد: با تفاهم‌نامه‌ای که بین اداره کل راه و شهرسازی و شورای اسلامی شهر منعقد شد، شهرداری نیز در تهیه طرح مشارکت دارد که در همین راستا جلساتی برگزار شد و این اداره کل با همکاری شورا و شهرداری مشاوری را انتخاب کرد و مرحله نخست با عنوان «گزارش تشخیص» تهیه شد.
وی با بیان اینکه پس از تکمیل مرحله نخست، طرح باید فرایندهای قانونی را طی می‌کرد، تاکید کرد: آخرین مرحله‌ای که به اداره طرح‌های جامع و تفصیلی ابلاغ شده، کارگروه امور زیربنایی بوده است که پس از آن اسفند ۱۳۹۹ باید به شورای عالی برنامه‌ریزی می‌رفت، اما تاکنون چیزی به این اداره ابلاغ نشده است.
کرباسی اضافه کرد: مردادماه ۱۴۰۰ شورای عالی معماری و شهرسازی مصوبه‌ای به‌عنوان چارچوب راهنمای طرح‌های جامع ابلاغ کرد که بر اساس آن متولی تهیه طرح جامع و کارفرما اداره کل راه و شهرسازی است و در این مصوبه شهرداری به‌عنوان بهره‌بردار و مجری مشخص شده است.

برای افق بلندمدت حداقل ۱۰ سال آینده، نیازمند طرح جامع هستیم تا بتوانیم برای تدوین طرح تفصیلی بعدی اقدام کنیم.

وی با اشاره به خواسته‌های شهرداری از دومین طرح جامع شهر اصفهان ادامه داد: باید ببینیم این طرح می‌خواهد چه مشکلاتی را رفع کند و در چارچوب‌های مختلف کدام زیرساخت‌های اصلی در آن مورد توجه قرار می‌گیرد.
رئیس اداره طرح‌های جامع و تفصیلی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان اضافه کرد: برای افق بلندمدت حداقل ۱۰ سال آینده، نیازمند طرح جامع هستیم تا بتوانیم برای تدوین طرح تفصیلی بعدی اقدام کنیم، زیرا نیازهای شهر در طرح جامع به‌صورت کلی پیش‌بینی و پس از آن طرح تفصیلی تهیه می‌شود تا با جزئیات بتوانیم پاسخگوی نیازهای شهر و شهروندان باشیم.
وی تاکید کرد: مسائل مهمی برای تهیه طرح جامع وجود دارد که مشارکت شهرداری در تهیه طرح، مهندسی درخواست‌های شهروندان و ارائه به مشاور، شناسایی مالکیت پهنه‌ها توسط مشاور، توجه به شرایط ایجاد شده برای نصف‌جهان به‌واسطه قرارگیری شهرهایی در مجاورت آن، گستردگی پهنه‌های تاریخی و میراثی و ایجاد ارزش افزوده در آن، توجه به محدودیت‌های زیست‌محیطی همچون فرونشست و محدودیت منابع آبی و جریان مقطعی زاینده‌رود، در نظر گرفتن مسائل و محدودیت‌های منابع مالی تحقق طرح، چالش تملک، واقعی‌سازی ظرفیت‌های کالبدی، توسعه درونی شهر، توسعه میان‌افزا، پاسخگویی بخش مسکن، انتقال منابع درآمدی شهر از سازندگان و توسعه‌دهندگان به بهره‌برداران و فرایندهای جدید منابع مالی همچون استارتاپ‌ها، پراکندگی خدمات و اینکه پراکندگی مدیریت‌ها برای اینکه یک فرد تصمیم‌گیر شهر و همان فرد پاسخگو باشد، از جمله آن است.
کرباسی با بیان اینکه ضوابطی برای انتخاب مشاور طرح جامع شهر اصفهان وجود دارد، ادامه داد: اعلام فراخوان، دریافت رزومه، نوع فعالیت، بومی بودن و داشتن تیم مشاور به‌ویژه تخصص آن از جمله فرایندها و ویژگی‌های دومین طرح جامع شهر اصفهان است.

لینک کوتاه

esfanemoooon.ir/?p=92857

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up