تنها راه حفظ اصفهان، جریان دائمی زاینده‌رود است

تنها راه حفظ اصفهان، جریان دائمی زاینده‌رود است_62ac23c18943d.jpeg

ایسنا/اصفهان عضو هیئت علمی گروه زمین‌شناسی دانشگاه اصفهان تنها راه نگهداشت و پاسداشت اصفهان را جریان دائمی زاینده رود اعلام کرد و گفت: تقویت آبخوان برای جلوگیری از آسیب فرونشست در اصفهان لازم است.

اکبر قاضی‌فرد در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص یکی از مطالبات اساتید دانشگاه از رئیس جمهور به بروز پدیده فرونشست در اصفهان اشاره و اظهار کرد: اصلی‌ترین معضل اصفهان در حال حاضر فرونشست ناشی از خالی شدن آبخوان است که سطح شهر اصفهان به دلیل برداشت بی‌رویه آب دچار فرونشست شده‌ و به یک معضل جدی برای بقاء شهر تاریخی اصفهان تبدیل شده است.
وی افزود: مسئله اصفهان مشخص و راهکار رفع آن نیز مشخص است، باید اقدام جدی برای این مشکل اتخاذ شود. درخواست و مطالبه ما به‌عنوان اساتید دانشگاه از رئیس جمهور این است که نگاه ویژه‌تری به اصفهان داشته باشند.
قاضی فرد گفت: راهکار رفع یا کاهش فرایند فرونشست زمین در سطح شهر اصفهان نیز جلوگیری از خالی شدن آبخوان از طریق کاهش و یا توقف برداشت آب از چاه‌های عمیق و همزمان تغذیه آبخوان از طریق جاری شدن دائمی زاینده‌رود است.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: ارزش اصفهان برای کشور خیلی بیش از اینها است و دولت باید به اصفهان بهای بیشتری بدهد. سهم درآمدی که صنایع این استان برای کشور ایجاد می‌کنند، بسیار بالا است و شایسته است که از این سهم، بخشی برای بهبود کیفیت این شهر استفاده شود. 
قاضی‌فرد با تأکید براینکه شهر اصفهان به لحاظ فرهنگی و تاریخی بسیار غنی و با ارزش است، خاطرنشان کرد: اصفهان قسمت مهمی از تمدن و فرهنگ ایران بوده و جزء افتخارات کشور است. نادیده گرفتن مشکل فرونشست در شهراصفهان می‌تواند در آینده نزدیک منجر به بروز مشکلات بسیار بزرگی برای کشور شود که جبران آن بسیار هزینه‌بر و شاید غیرممکن خواهد بود. اگر بخواهیم اصفهانی وجود داشته باشد، تنها راه نگهداشت و حفاظت از آن جاری شدن دائمی آب زاینده‌رود است.
انتهای پیام

لینک کوتاه

esfanemoooon.ir/?p=82384

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up