ساز ناکوک در یک سمفونی، برای زاینده‌رود

ساز ناکوک در یک سمفونی، برای زاینده‌رود_62b40c62c7661.jpeg

ایسنا/اصفهان در روزهایی که خبر از سفر هیئت دولت به مناطقی از کشور مطرح می‌شود، رسانه‌های محلی و کانال‌های خبری اینترنتی، از زاویه دید خود به این رویداد پرداخته و هر یک انتظارات موردنظر خود را مطرح می‌کنند.
همه می‌خواهند وضعیت موجود تغییر کرده و رونق اقتصادی قرین روزگار شده و حداقل رفاه در جیب‌ها و سفره‌ها را تجربه کنند. در این وانفسا یکی از شهرداری‌چی‌ها می‌گفت «خواستار منحل شدن کمیسیون ماده ۱۰۰ هستم تا هرگونه خلاف‌سازی تنها با تخریب پاسخ داده شود، نه با فرهنگ، پولش را بده و …» و دیگری از آموزش و پرورش و دیگری از … می‌گفت.

تا یکی از همین روزها نوبت اصفهان شد، هیئت دولت به نصف جهان سفر کرد. مردم حاضر شدند تا کوهی از مشکلات را مستقیماً و بدون واسطه به دست رئیس‌جمهور برسانند.

رئیس‌جمهور، انقلابی شروع کرد و گفت، اصفهان، استان انقلاب است و سپس از پیکر بیمار زنده‌رود که اینک به لطف برخی سو مدیریت‌ها گویا به کما رفته عیادت کرد تا پیامی را برای همگان بفرستد، از شهرک علمی و تحقیقاتی استان اصفهان به‌عنوان اولین سازمان موسس مراکز رشد پارک‌های علم و فناوری در کشور نیز دیدن کرد تا بدانند که می‌داند، اصفهان قطب صنایع پیشرو و دانش‌بنیان  کشور است و این البته برای جوانان این دیار، نویدبخش، حضور پیگیرانه شخص رئیس دولت است. همه‌چیز داشت خوب پیش می‌رفت، اما طبق قانون نحس مورفی در این سمفونی، یک ساز ناکوک و آماتور هارمونی سفر را به هم ریخت! صولت مرتضوی، سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری و معاون اجرایی رئیس‌جمهور گویا بی‌توجه به هویت و شناسنامه اصفهان، در جلسه شورای اداری استان با خواندن شعر «چو دخلت نیست خرج آهسته‌تر کن/ که می‌گویند ملاحان سرودی/ اگر باران به کوهستان نبارد/ به سالی دجله گردد خشک‌رودی». موجب نگرانی مردم و مسئولان از نتیجه سفر رئیس‌جمهور به اصفهان شد.

این گفته موجب واکنش بسیاری از اصفهانی‌ها از نمایندگان مجلس تا شورای شهر شد تا جایی که اعضای شورای شهر اصفهان در چهل و ششمین جلسه علنی این شورا بر پیگیری مصوبات سفر رئیس‌جمهور و هیئت دولت به استان اصفهان تأکید کرده و با گلایه از صحبت‌های وزیر نیرو و یکی از معاونان رئیس‌جمهور، بار دیگر خواستار توجه به مسئله مهم آب و زاینده‌رود برای اصفهان شدند.

 نورصالحی، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به موضوع آب، گفت: آب، دغدغه همه مردم است و می‌توانست جزء مصوبات سفر استانی هیئت دولت به اصفهان باشد. هیچ‌کس از هیچ کجای استان به‌جز آب، خواسته عمده دیگری از دولت ندارد. این دغدغه عمومی، به‌حق بودن مسئله آب اصفهان را می‌رساند و نشان می‌دهد که چقدر برای همه مردم اهمیت دارد.

وی تصریح کرد: در انعکاس نقطه نظرات مسئولان در جلسه شورای اداری به‌خوبی عمل شد، اما انتظار این بود که وزیر نیرو مقداری روشن‌تر و شفاف‌تر درباره طرح جامع آب صحبت کند.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه از ۲۰ سال پیش مسئله زاینده‌رود مطرح شده، اما دولت سیزدهم از یک سال پیش مستقر شده است، گفت: حتماً وزارتخانه، کانون انواع طرح‌ها در این حوزه است و فعالان و دغدغه‌مندان حوزه آب جزئیات این طرح‌ها را می‌دانند، اما در سخنان وزیر نیرو به این جمله اکتفا شد که در صدد طرح جامع هستیم. انتظار ما از وزیر نیرو این بود که به عنوان وزارتخانه تخصصی به موضوع آب بهتر می‌پرداختند.

نادرالاصلی، رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم برخوردار شورای شهر اصفهان نیز درباره سخنان معاونان اجرایی رئیس‌جمهور خطاب به مرتضوی گفت که حق نبود به اصفهان تشریف بیاورید و این شهر را که می‌دانید جایگاه آن در دوران دفاع مقدس و اداره کشور چگونه بوده این‌گونه خطاب کنید. انتظار ما از نمایندگان استان این است حالا که رئیس‌جمهور برای حل مشکل اصفهان دستور داد، برنامه همه‌جانبه‌ و مطالعه‌ شده‌ای را برای اجرا در اختیار دولت قرار دهند تا مسئله آب اصفهان حل شود.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزان اصفهان در واکنش به این گفته، به ایسنا، توضیح داد: در سفر رئیس‌جمهور به اصفهان مردم امید به حل مشکل آب و زاینده‌رود داشتند، اما با صحبت صولت مرتضوی اصفهانی‌ها، ناراحت و نگرانی بین آنها ایجاد شده که هیئت دولت تحت تاثیر نظرات وی قرار نگیرد.

حسین وحیدا افزود: متأسفانه شعری که در لحظه آخر این سفر توسط آقای صولت مرتضوی خوانده شد موجب ناراحتی اصفهانی‌ها شد.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزان اصفهان البته تأکید کرد: رئیس‌جمهور در سفر به اصفهان در تأمین آب و پروژه‌های نیمه‌تمام آب قول و قرارهایی داده‌اند که امیدواریم عملی شود.

وی با اعتقاد بر اینکه بحران زاینده‌رود در کوتاه‌مدت و بلندمدت قابل‌حل است، گفت: حل بحران زاینده‌رود در کوتاه‌مدت به مدیریت موجود وزارت نیرو برمی‌گردد و رئیس حوضه باید مشکلات را حل کند، همچنین در بلندمدت آب فروخته شده از زاینده‌رود باید در قالب برخی طرح‌های انتقال آب بازگردانده شود.

وحیدا توضیح داد: آب طبیعی زاینده‌رود و تونل اول کوهرنگ متعلق به حقابه‌داران است، اما تونل دوم کوهرنگ، خدنگستان و چشمه لنگان آبی است که دولت وارد حوضه زاینده‌رود کرده که جمع آن ۳۷۰ میلیون مترمکعب است، اما در ازای آن یک میلیارد و ۹۷۰ میلیون مترمکعب آب به صنعت، کشاورزان، استان‌های دیگر و … فروخته است که باید در بلندمدت در قالب تونل سوم کوهرنگ و بهشت‌آباد توسط وزارت نیرو جبران شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان نیز در این‌باره به ایسنا، گفت: قاعدتاً این صحبت بجایی نبود و نباید اینگونه مطرح می‌شد.

مهران زینلیان گفت: بعد از این صحبت و گلایه و اعتراض اصفهانی‌ها، گفته شد که آقای مرتضوی قصد ناراحتی مردم اصفهان را نداشته و بعد از این اظهار نظر به اندازه کافی نمایندگان مجلس و شورای شهر و … در این‌ باره صحبت کرده‌اند.

وی درباره عذرخواهی رسمی آقای مرتضوی، بیان کرد: رسماً چنین چیزی را ندیدم، اما در جلسه دو روز گذشته تهران، به نقل قول از آقای مرتضوی گفته شده که منظوری بابت این شعر و صحبت نداشته و در صورت لزوم عذرخواهی می‌کند.

به گفته زینلیان، بیان چنین صحبت‌ها و شکاف بین دو استان درست نیست و باید به دنبال وحدت رویه بین مردم باشیم.

وی اما درباره تصمیمات گرفته شده برای زاینده‌رود در سفر رئیس‌جمهور به اصفهان، اظهار کرد: با پیگیری‌هایی که از چند ماه قبل صورت گرفت، این سفر دستاوردهای خوبی در حوزه آب برای اصفهان داشت، اگرچه رسیدن به نقطه هدف و پیگیری و اجرایی شدن این مصوبات مسیر راحتی نیست و نیازمند زمان است.

به گفته معاون استاندار، در سفر رئیس‌جمهور به اصفهان حدود ۸ هزار میلیارد تومان اعتبار برای موضوع آب و طرح‌های آبرسانی، طرح تعادل بخشی و فرونشست زمین مصوب شد.

وی درباره باور مدیران کشور و رئیس‌جمهور نسبت به پیش‌روی فرونشست زمین در اصفهان، تأکید کرد: اولویت نخست مدیریت استان حتی قبل از کشاورزی رسیدگی به موضوع فرونشست زمین است و این چالش بزرگ اصفهان امروز باور مدیران کشور قرار گرفته است.

انتهای پیام

لینک کوتاه

esfanemoooon.ir/?p=82675

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up