کشاورزان تنها بخشی از حقابه‌شان را گرفتند/ آغاز برداشت گندم از هفته آینده

کشاورزان تنها بخشی از حقابه‌شان را گرفتند/ آغاز برداشت گندم از هفته آینده_62a43a7403205.jpeg

ایسنا/اصفهان عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزان اصفهان با بیان اینکه امسال کشاورزان شرق اصفهان تنها بخشی از حقابه خود را دریافت کردند، گفت: از هفته آینده برداشت گندم و گلرنگ در منطقه شرق اصفهان انجام می‌شود.

حسین وحیدا در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت کشت کشاورزان اصفهان بعد از تحویل آخرین نوبت حقابه خود، اظهار کرد: بامداد ۱۴ خردادماه جریان زاینده‌رود در پنجمین نوبت دریافت حقابه شان، بسته شد.
وی افزود: با شرایط سد زاینده‌رود در بهمن‌ماه که ۱۶۷ میلیون مترمکعب بود کشاورزان نخستین دوره حقابه خود را دریافت کردند و اگرچه در سومین نوبت دریافت حقابه ده روزه خود با تنش آبی مواجه بودند، بااین‌وجود امسال کشاورزان شرق اصفهان کشت کردند.
عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزان اصفهان افزود: متاسفانه امسال وضعیت هوا مناسب نبود و به علت بادسالی و وزش گردوغبار شاهد آسیب به کشت بودیم، بااین‌وجود کشاورزان شرق اصفهان نسبت به سال گذشته رضایت دارند، اما باید توجه داشت که امسال کشاورزان شرق اصفهان تنها بخشی از حقابه خود را دریافت کردند.
وی در پاسخ به این سوال که گفته شده کشت گلرنگ نیاز به یک نوبت دیگر آب نیاز دارد، گفت: اگرچه این کشت به آب نیاز دارد، اما شرایط این‌گونه نیست که بتوان تحویل حقابه دیگری برای این کشت داشت و باید در انتظار به ثمر رسیدن کشت گلرنگ هستیم.
وحیدا با بیان اینکه زمانی زاینده‌رود در طول سال جاری و بعدازآن فصلی جریان داشت و کشاورزان شرق اصفهان برای کشت گندم خود ۲۸ روز آب می‌گرفتند، افزود: متاسفانه زمان تحویل این آب کم‌کم کاهش به ۲۲ روز و امسال نیز نهایتاً به هشت روز برای کشت گندم رسید که در این شرایط نمی‌توان کشت صددرصدی محصول داشت.
وی با اشاره به اینکه امسال ۳۰ درصد اراضی شرق اصفهان کشت کردند که البته درصد کمی از این اراضی به دلیل بی‌آبی چرای دام شد و البته بقیه کشت به‌خوبی انجام شد، گفت: از هفته آینده برداشت گندم در منطقه شرق اصفهان انجام می‌شود و جهاد کشاورزی و تعاون روستایی باید با خرید تضمینی گندم، هزینه این محصول را به‌موقع به کشاورزان پرداخت کنند.
عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزان اصفهان همچنین ادامه داد: کشت جو نیز در حال برداشت است و برداشت کشت گلرنگ نیز از هفته آینده انجام می‌شود.
وی درباره کشت پاییزه کشاورزان شرق در سال آبی آینده، گفت: با توجه به وعده مسئولان که سد زاینده‌رود باید ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره داشته باشد انتظار می‌رود با تحویل حقابه آبان ماه دوباره کشت غله داشته باشیم.
وحیدا با اشاره به تشکر کشاورزان شرق اصفهان در سال آبی جاری از مدیریت استان و شرکت آب منطقه‌ای در تحویل حقابه‌شان در سال جاری، تا حداقل در شرایط بد اقتصادی موجود اندک برداشت محصول را داشته باشند.
انتهای پیام

لینک کوتاه

esfanemoooon.ir/?p=82010

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up