۲۹ بهمن ۵۶ در تبریز چه‌خبر بود؟ توصیف قابل تأمل رهبر انقلاب درباره نقش مؤثر این قیام + فیلم مستند

۲۹ بهمن ۵۶ در تبریز چه‌خبر بود؟ توصیف قابل تأمل رهبر انقلاب درباره نقش مؤثر این قیام + فیلم مستند_63ef9a7d39f83.jpeg

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن ماه سال ۱۳۵۶ را باید یکی از مهم‌ترین وقایع در مسیر پیروزی انقلاب اسلامی بدانیم. مردم تبریز به‌مناسبت چهلمین روز شهدای تظاهرات ۱۹ دی قم، دست به تظاهرات زده روزی تاریخی را در تبریز ثبت کردند.

قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ علیه محمدرضا پهلوی، باعث زیادتر شدن شعله انقلاب و ضعیف‌تر و شکننده‌تر شدن رژیم پهلوی شد. جرقه این قیام‌های مردمی در سال ۱۳۵۶ از قیام مردم قم در ۱۹ دی ماه زده شد و پس از آن، به‌مناسبت چهلمین روز شهادت شهدای قم، چند تن از روحانیان سرشناس شهر تبریز اعلامیه‌ای منتشر و در آن اعلام کردند به‌مناسبت چهلمین روز واقعه قم، مجلس یادبودی در مسجد میرزایوسف مجتهدی تبریز برگزار خواهد شد، البته علاوه بر تبریز، در بسیاری از شهرهای دیگر، به‌ویژه قم مجالس ختم و سوگواری همراه با اعتراضات به پهلوی برگزار شد، بنابراین می‌توان گفت قیام مردم تبریز، نقطه آغازی برای این الگوی مبارزاتی علیه پهلوی شد که تا ۲۲ بهمن ماه سال ۱۳۵۷ ادامه پیدا کرد.

جرقه قیام تبریز از کجا زده شد؟‌

پس از چاپ مقاله «ایران و استعمار سرخ و سیاه» در روزنامه اطلاعات در ۱۷ دی ماه سال  ۱۳۵۶ که حاوی مطالبی جسارت‌آمیز نسبت به امام خمینی بود، جمعی از روحانیون و مردم شهر قم نسبت به آن واکنش نشان داده در ۱۹ دی با هدایت آیت الله نوری همدانی دست به تظاهرات زدند و به خیابان ‌آمدند، البته این قیام توسط رژیم، به خون کشیده شد و کشتاری بی‌رحمانه در خیابان صفائیه قم به‌راه افتاد؛ با اعلام اعزام عمومی توسط مراجع معظم تقلید به‌مناسبت اربعین شهدای قم، بازار تبریز هم تعطیل و یک قیام بزرگ به‌پا شد.

مستند , پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری , راهپیمایی 22 بهمن ,

۲۹ بهمن ۵۶ در تبریز چه‌خبر بود؟

آیت‌الله شهید سیدمحمدعلی قاضی طباطبایی با همراهی عده‌ای از علمای تبریز طی بیانیه‌ای، مردم تبریز را برای اقامه عزا جهت بزرگداشت شهدای قم به «قزلّی مسجد» دعوت کردند؛ از سویی دیگر، نیروهای نظامی رژیم برای جلوگیری از این اجتماع، دستور دادند مساجد را در آن روز تعطیل کنند تا بلکه از حضور مردم در مساجد جلوگیری شود؛ مردم برای حضور در مجلس سوگواری، ساعت‌ها قبل دسته به دسته به مسجد آمدند اما با در بسته مواجه شدند و اجتماع مردم مقابل مسجد منجر به درگیری با پلیس شد.

حاضران در آن محل می‌گویند: «زمانی که خواستیم داخل (مسجد) شویم نگذاشتند، عده‌ای از پلیس‌ها بودند و نمی‌گذاشتند، می‌گفتند “نمی‌شود داخل شوید، ممنوع است.”، هرچی صحبت کردیم گفتیم “برنامه داریم، چهلم است…”، راهمان ندادند.»

مستند , پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری , راهپیمایی 22 بهمن ,

شاهدی دیگر می‌گوید: «صبح ساعت ۹ یا ۹:۳۰ بود که رسیدیم آنجا، دیدیم آن افسر نمی‌گذارد کسی برود به مسجد، ظاهراً کلانتری گفته بود که اجازه نمی‌دهند این مجلس تشکیل شود. 

مستند , پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری , راهپیمایی 22 بهمن ,

کریم بهروزی نیز در خاطرات خود چنین یاد می‌کند: «ساعت ۹ صبح بود که جمعیت زیاد شد، جلوی مسجد پر شد. چند نفر مأمور مسلح که از پاسگاه آمده بودند و خود (سرگرد) حق‌شناس هم بود، سعی می‌کردند مردم را پراکنده کنند، حق‌شناس می‌گفت “چرا اینجا جمع شده‌اید؟”، و مردم جواب می‌دادند که “امروز در این مسجد مراسم است.”، او هم می‌گفت “امروز در این مسجد هیچ خبری نیست.”»

مشهدی محمد عرفان خادم مسجد قزلّی دستور داشت که به‌موقع در مسجد را باز کند. آیت‌الله قاضی طباطبایی او را در جریان این مراسم گذاشته بود، اما او نیز که حوالی ساعت ۹ مقابل مسجد رسید با اجتماع مردم و ممانعت نیروهای کلانتری بازار برای باز کردن مسجد مواجه شد. تأکید روی این موضوع ازآن‌روست که علت آغاز درگیری و حرکت مردم تبریز همانا بسته بودن در مسجد و اسائه  ادب رئیس کلانتری بازار به ساحت خانه خدا بود.

به‌گفته شاهدان عینی، توهین سرگرد مقصود حق‌شناس، رئیس کلانتری منطقه بازار که همراه با فحاشی به مردم و مسجد بود، خشم مردم را شعله‌ورتر کرد؛ در این بین، جوانی به‌نام “محمد تجلا” برای اعتراض وارد صحنه شد، پلیس با شلیک گلوله، این جوان دانشجو را به شهادت رساند تا او به‌عنوان اولین شهید این روز نام بگیرد. شهید تجلا متولد سال ۱۳۳۵ در اردبیل بود و هنگام شهادت ۲۲ سال داشت و در رشته مهندسی تحصیل می‌کرد. پیکر شهید محمد تجلا به‌صورت ناشناخته در قبرستان امامیه تبریز به خاک سپرده شد، اما پس از گذشت یک ماه با اذن آیت‌الله قاضی طباطبایی(ره) نبش قبر صورت گرفت و پیکر او شناسایی شد.

باید گفت قیام ۲۹ بهمن مردم تبریز، منشأ قیام‌های دیگری در شهرهای دیگر ایران شد و نقش مهمی در سرنگونی رژیم پهلوی داشت. ۴۰ روز پس از این رویداد در ۱۰ فروردین ۱۳۵۷، انقلابیون شهرهای اصفهان، جهرم، یزد، شیراز و اهواز نیز به‌مناسبت چهلمین روز کشته‌شدگان تبریز، دست به تجمع و اعتراض زدند که باعث کشته شدن عده‌ای دیگر در آن شهرها شد. این اعتراضات سراسری در نهایت منجر به توجه رسانه‌های خارجی به اعتراضات ایران شد.

دخالت ارتش

به‌دنبال این اتفاق، شورای امنیت استان تشکیل جلسه می‌دهد و تصمیم می‌گیرند از نیروهای ارتش و ژاندارمری استفاده کنند و یگان‌های نظامی در سطح شهر مستقر شوند. در جریان این اعتراضات، برای نخستین‌بار پس از واقعه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، ارتش برای کنترل وضعیت مستقیماً وارد درگیری‌ها شد.

مستند , پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری , راهپیمایی 22 بهمن ,

دیدار هرساله رهبر انقلاب و سخنان قابل تأمل ایشان

رهبر معظم انقلاب به‌دلیل نقش تأثیرگذار این قیام در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی، هر سال در روز ۲۹ بهمن با مردم آذربایجان دیدار می‌کنند. مروری بر بخشی از بیانات ایشان در این دیدارها اهمیت قیام ۲۹ بهمن را فاش می‌کند و نقش مهم آن را عیان می‌کند.

رهبر انقلاب در بیاناتی در جمع مردم تبریز در ۲۹ بهمن ماه سال ۱۳۹۳ می‌فرمایند:

“حضور مردم در بیست‌ونهم بهمن سال ۵۶، شبیه کار امام سجّاد (علیه‌السّلام) و جناب زینب کبری‌ بود که نگذاشتند حادثه‌ی عاشورا فراموش بشود. تبریزی‌ها در بیست‌ونهم بهمن نگذاشتند این بار زمین بماند وَالّا بنا بر این بود که کشتار قم و حضور مردم و همه‌چیز فراموش بشود امّا تبریزی‌ها نگذاشتند. من فراموش نمی‌کنم آن روزها خبرهایی می‌آمد که دستگاه جبّار و طاغوت شخصیّت‌های برجسته‌ی نظامی خودش را فرستاد تبریز برای اینکه جلوی حضور مردم را بگیرند امّا مردم بیست‌ونهم بهمن را به‌وجود آوردند؛ و تا امروز این روز زنده است. این‌که بنده هم اصرار دارم که در این روز با شما ملاقات بکنم به‌خاطر اهمّیّت این روز است.”

 

مستند , پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری , راهپیمایی 22 بهمن ,

روایتی از قیام مردم تبریز در مستند “چهلمین روز”

مستند “چهلمین روز”به‌تهیه‌کنندگی محسن اولیایی یکی از آثاری است که درباره قیام مردم تبریز ساخته شده و از تلویزیون پخش شده است.

این فیلم، در قالب مستند تصویری، در ابتدا ایستادگی مردم تبریز از قیام مشروطه را به‌تصویر می‌کشد و طی روایت‌های گوناگون، ایستادگی غیورمردان و غیورزنان آذری را در برابر سلطه بیگانگان در تهاجم روسیه و همچنین در جریان انقلاب که مقابل استبداد ایستادگی کردند به‌تصویر کشیده است. آخرین بخش این مستند، روایتگر قیام مردم تبریز به‌مناسبت چهلمین روز شهادت شهدای قم است.

فیلم کامل این مستند را از اینجا می‌توانید ببینید:

مستند , پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری , راهپیمایی 22 بهمن , مستند , پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری , راهپیمایی 22 بهمن ,

انتهای پیام/+

لینک کوتاه

esfanemoooon.ir/?p=89871

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up