۷۰ درصد سد زاینده‌رود خالی است/ کاهش ورودی آب به سد در پی گرم شدن هوا

۷۰ درصد سد زاینده‌رود خالی است/ کاهش ورودی آب به سد در پی گرم شدن هوا_62b0184a1eb5f.jpeg

ایسنا/اصفهان مدیر سد و نیروگاه زاینده‌رود با بیان اینکه در شرایط فعلی زاینده‌رود دیگر هیچ‌گونه توان بارگذاری جدید را ندارد، گفت: تنها ۳۰ درصد سد زاینده رود آب دارد و متاسفانه افزایش بی‌سابقه دمای هوا، قطع بارش‌ها از بهار و به تبع افزایش مصارف و عدم تحقق آورد سد زاینده‌رود باعث انحراف از برنامه ابلاغی وزارت نیرو شده است.

سید مجتبی موسوی نائینی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت سد زاینده‌رود، اظهار کرد: تا روز گذشته یکشنبه ۲۹ خردادماه ذخیره آب سد زاینده‌رود ۳۶۶ میلیون مترمکعب است.
وی با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد سد زاینده‌رود آب دارد، گفت: با توجه به افزایش دمای هوا و بالا رفتن مصارف شرب و کشاورزی در بالادست سد چم آسمان این مقدار خروجی سد زاینده‌رود کم‌سابقه است. 
مدیر سد و نیروگاه زاینده‌رود با بیان اینکه امروز ورودی سد زاینده‌رود ۳۵ و خروجی سد حدود ۲۸ مترمکعب بر ثانیه است، گفت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ورودی سد زاینده‌رود ۸۲۵ میلیون مترمکعب بود، در حالیکه در سال آبی گذشته ۶۶۲ میلیون مترمکعب و در بلندمدت ۱۱۳۷ میلیون مترمکعب بود.
وی ادامه داد: خروجی سد زاینده‌رود در سال آبی جاری ۶۸۵ میلیون مترمکعب بود، در حالیکه در مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۹۱ میلیون مترمکعب و در متوسط بلندمدت ۸۹۴ میلیون مترمکعب بود.
موسوی نائینی تصریح کرد: میزان خروجی از ابتدای سال آبی، بر حجم سد زاینده‌رود تأثیر داشته است. به عبارتی ذخیره سد زاینده‌رود در زمان مشابه سال گذشته ۴۴۵ میلیون مترمکعب و حجم سد ۷۹ میلیون مترمکعب معادل ۱۸ درصد بیشتر از امسال بود.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره افزایش برداشت‌ها از سد زاینده‌رود با توجه به تحویل حقابه غرب اصفهان، توضیح داد: در ادامه سال آبی افزایش ورودی سد زاینده‌رود را شاهد نیستیم و در ادامه فصل گرم با کاهش ورودی به سد زاینده‌رود مواجه هستیم و کم‌کم ورودی و خروجی سد با یکدیگر برابر می‌شود. 
مدیر سد و نیروگاه زاینده‌رود افزود: حتی در ماه‌های آینده مقدار خروجی سد زاینده‌رود بیش از ورودی آن می‌شود که خود این عامل موجب کاهش حجم سد زاینده‌رود می‌شود. 
وی در پاسخ به اینکه میزان ذخیره سد زاینده رود جوابگوی چه مدت‌زمانی است، گفت: این بستگی به مصارف زاینده‌رود و همچنین برداشت آب از این رودخانه دارد.
موسوی گفت: طی چند سال اخیر در اواخر شهریورماه ذخیره سد زاینده‌رود به حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب می‌رسید در حالیکه امسال هدف‌گذاری ذخیره سد زاینده‌رود ۴۰۰ میلیون مترمکعب بود.
وی توضیح داد: متاسفانه افزایش بی‌سابقه دمای هوا، قطع بارش‌ها از بهار و به تبع افزایش مصارف و عدم تحقق آورد سد زاینده‌رود باعث انحراف از برنامه ابلاغی وزارت نیرو شده و تا پایان سال آبی جاری (شهریور ماه) حجم سد به ۴۰۰ میلیون مترمکعب نخواهد رسید.
مدیر سد و نیروگاه زاینده‌رود درباره بازدید اخیر وزیر نیرو از سد زاینده‌رود، گفت: تأکید وزیر نیرو کنترل مصارف (کشاورزی، شرب و صنعت) است، البته به نظر می‌رسد تغییر الگوی مصرف در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست و نیاز به زمان و فرهنگ‌سازی دارد.
وی تاکید کرد: در شرایط فعلی زاینده‌رود دیگر هیچ‌گونه توان بارگذاری جدید را ندارد.
انتهای پیام

لینک کوتاه

esfanemoooon.ir/?p=82558

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up